OLMA, a.s.

Datum: 08.11.2018 10:02:06 | Autor: Dana Gabrovská | Rubrika: Články

Zpracování mléka má v oblasti Olomoucka, Prostějovska a Přerovska bohatou tradici, která se datuje již od konce 19. Století. Záměr vybudování velké moderní mlékárny v Olomouci, s denní kapacitou 400 tisíc litrů mléka, byl realizován po roce 1965. Název OLMA vznikl ze dvou počátečních písmen měst Olomouc a Martinov, protože podnikové ředitelství národního podniku Severomoravské mlékárny, jehož byla OLMA součástí, se nacházelo právě v Martinově. Základní kámen mlékárny OLMA byl položen 21.4.1967 a již na začátku roku 1968 se rozjela první sušárna mléčných krmných směsí pro telata u nás. Celý provoz mlékárny OLMA byl poté zahájen v roce 1970.
Po roce 1990 se podnik Severomoravské mlékárny rozpadl a OLMA se privatizací stala v roce 1994 akciovou společností. Majoritním vlastníkem této ryze české společnosti se stal MILKARGO Olomouc. Nová doba přinesla nesmírné změny na trhu a nutností bylo co nejrychleji na ně umět zareagovat. První investice šly do ochrany životního prostředí, kdy byla vybudována čistička odpadních vod.
Významný historický mezník přišel v roce 2008, kdy se novým majoritním vlastníkem stala společnost AGROFERT, a.s.. I nadále se Olmě daří držet krok s moderním, rychle se měnícím trhem. Poprvé v historii společnosti se v srpnu roku 2011 vytvořila výrobková řada nejrůznějších variant jogurtů a dezertů určená zejména dětem. Olmíci si tak své těžce vybojované místo na trhu hrdě drží.
Do systému ČCN byly přihlášeny výrobky čerstvé mléko plnotučné a polotučné, bílý jogurt odtučněný 0,1 % tuku a zakysaná smetana 16 %.