Společnost Krahulík – MASOZÁVOD Krahulčí, a.s. se hlásí k systému ČCN

Datum: 17.05.2018 13:23:07 | Autor: Dana Gabrovská | Rubrika: Články

V roce 1927 zakoupil bývalou textilku v Krahulčí podnikatel Jan Satrapa, zpočátku jako výrobnu plechovek pro masnu ve Studené.

Jelikož výrobní prostory továrny ve Studené přestávaly stačit, po přestavbě zde byla r. 1929 zavedena masná a uzenářská výroba v rodinné firmě Akciová společnost pro průmysl masný a konzervový v Krahulčí, později JASA, a. s.

Roku 1932 se zde, jako první v Čechách a na Moravě, začalo používat nástřiků šunky pomocí jehel.

V roce 1948 byla společnost znárodněna a začleněna do n.p. Maso Praha, později byla závodem Jihlavského průmyslu masného a od roku 1963 závodem Jihomoravského průmyslu masného Brno. Provoz se, vedle výroby kompletního uzenářského sortimentu, zaměřoval zejména na výrobu trvanlivých salámů a konzerv pro státní hmotné rezervy.

Po roce 1989 fungoval závod nejprve samostatně, později se stal součástí finanční skupiny J&T. V roce 2005 byly ve firmě nastartovány poměrně markantní změny cílené na revitalizaci podniku. Mimo jiné šlo i o optimalizaci sortimentu. V Krahulčí se přestalo porážet, byla ukončena výroba konzerv. Od roku 2010 je Krahulík součástí holdingu Agrofert.

Přestože Krahulík nadále produkuje kompletní uzenářský sortiment, je znovu akcentována především výroba trvanlivých klobás a salámů, silně se pak rozvíjí produkce krájených a spotřebitelsky balených výrobků.
Značka Krahulík je dnes již pevně spjata zejména s kvalitními trvanlivými výrobky s vysokým obsahem masa a výraznou chutí.

V listopadu roku 2009 se společnost Krahulík rozrostla o provoz v Hodicích, jehož tradiční značka ovšem zůstala zachována. Produkty značky Vysočina Hodice si tak nadále uchovávají svou tradiční chuť a vůni, především díky zachování léty ověřených výrobních postupů, využití přírodních sušáren a podílu ruční práce.

V březnu roku 2012 došlo k další zásadní změně ve smyslu připojení prostor bývalé Masny Studená, a.s., čímž se společnost rozrostla o závod ve Studené. Krahulík je tedy v současnosti firmou s centrem v Krahulčí u Telče a dalšími dvěma provozy ve Studené a v Hodicích u Třeště.